Praktický manuál k zájezdu na Tenerife

Tohoto univerzálního průvodce jsem připravila speciálně pro ty z vás, kdo jste se rozhodli vyzkoušet si moje netradiční rekre-akční koučování na Tenerife. Pomůže vám snadno a rychle zvolit osvědčený způsob dopravy, ubytování, poradí, co si sbalit a jaké doplňkové aktivity rozhodně stojí za to vyzkoušet.

Jak se na Tenerife dostat, kde se ubytovat a další užitečné informace

Doprava

Letenky na Tenerife

Cena zpáteční letenky se pohybuje přibližně mezi 3.000 a 11.000 Kč. Vždy záleží na sezóně, přestupech v průběhu letu, místě odletu, počtu zavazadel a podobně.
Na Tenerife jsou 2 letiště – Tenerife Norte (TFN) a Tenerife Sur (TFS). Obě jsou perfekně dopravně dostupná, a tak můžete využít kterékoli z nich.

Přímé spojení z České republiky

 • Z Prahy: Zdaleka nejkomfortnějším je přímé spojení mezi Prahou a jižním letištěm Tenerife Sur (TFS), které provozuje Smartwings/ČSA. Letenku můžete koupit u obou aerolinek. Tímto přímým spojem se na Tenerife dostanete celoročně, letadlo odlétá 3-4x týdně. Let trvá přibližně 5 hodin a cena se pohybuje od 6.000 Kč do 11.000 Kč za zpáteční letenku. 
 • Z Brna: Od června 2022 létají Smartwings/ČSA přímým letem také z Brna, a to jednou týdně vždy v pondělí. Jedná se ale pouze o sezónní letenky. Linka bude v provozu od června do října. Cena je obdobná jako v případě letenky z Prahy.

  Letenky si můžete zarezervovat tady.

   

Další možnosti leteckého spojení

Využít můžete i přímé letecké spojení z jiného sousedního evropského letiště. Ekonomické letenky bývají dostupné např. z Vídně nebo z Berlína. Levnější variantou pak jsou také letenky z Prahy nebo Brna s přestupem. Nejvýhodnější bývají kombinace letenek s přestupem v Madridu, Barceloně, Miláně nebo Londýně.

Letenky vyhledávejte na Skyscanner.com.

Doprava po ostrově

Pro přepravu po ostrově můžete využít hromadnou dopravu, taxi nebo si zapůjčit auto, což vám vřele doporučuji.

Hromadná doprava – TITSA

Autobusovou dopravu po celém ostrově zajišťuje přepravce Titsa. Autobusy jezdí mezi všemi významnými místy několikrát denně, nicméně pokud si přejete ostrov skutečně poznat a svůj čas využít opravdu naplno, doporučuji zapůjčení auta.

Pokud plánujete hromadnou dopravu využít na více než pár jízd, doporučuji ihned po příjezdu zakoupit Ten+ kartičku (stojí 2 €), na kterou si poté v automatu dobíjíte cestovní kredit. Kartičku může využívat i více lidí naráz. Při využití této kartičky získáváte 30 % slevu na všechny jednotlivé jízdy.
Základní jízdné se pohybuje od cca 1,45 € za nejkratší jízdu mezi dvěma stanicemi až po cca 14,6 € za jízdu z jednoho konce ostrova na druhý.

Alternativou je zakoupení jednodenní (10 €) či týdenní (50 €) jízdenky, kterou využijete pro neomezený počet jízd. Tato jízdenka ale platí jen pro jednu osobu.

V případě, že kartičku nemáte, jízdu je možné zaplatit v hotovosti nebo platební kartou přímo u řidiče.

Pro vyhledávání spojů doporučuji využívat Google Maps nebo aplikaci „Moovit”.

Kartičku Ten+ koupíte a dobijete na těchto místech. Nabitý kredit je nevratný.

Spojení z/na letiště autobusem:

Severní letiště (TFN) <–> Puerto de la Cruz

 • Autobus: č. 30 (4,75 € v jednom směru)

Jižní letiště (TFS) <–> Puerto de la Cruz

 • Autobus č. 343 (13,55 € v jednom směru)

 • Vzhledem k tomu, že tento přímý spoj jede pouze 4x denně, je alternativně možné využít přestup v oblasti hl. města – stanice Intercambiador Santa Cruz nebo Intercambiador La Laguna.

Praktický manuál - Půjčení auta na Tenerife
Zapůjčení auta na Tenerife

Nejlépe ostrov poznáte po vlastní ose. Řízení na Tenerife je příjemný zážitek, ceny autopůjčoven jsou rozumné a benzín/nafta je tu znatelně levnější než v Česku. 

Po půjčení auta je opravdu vysoká poptávka, zarezervujte si ho proto s dostatečným předstihem.

Z vlastní zkušenosti doporučuji využít půjčovny CICAR anebo Autoreisen. Obě mají pobočky na obou letištích. Nabízí kvalitní službu a dobrou cenu. 

Cena půjčovného se bude odvíjet od sezóny a délky pronájmu vozidla. Počítejte s cenovkou minimálně 300 € / 1 týden / 5místné auto.

Taxi

Na Tenerife nefunguje žádná služba typu Uber, Liftago apod. Svezete se pouze oficiálními taxíky.
Pokud si budete přát přivolat taxík v oblasti Puerto de la Cruz, volejte na číslo +34 633 479 671.
Cena jízdy po městě vás bude stát mezi 4 a 10 €.

 

Cena za taxi transfer z/na letiště:
Severní letiště (TFN) <–> Puerto de la Cruz

 • Od 25 € / 1 směr / taxík


Jižní letiště (TFS) <–> Puerto de la Cruz

 • Od 65 € / 1 směr / taxík

 

*V případě zájmu mě kontaktujte a já vás propojím s odpovědnou osobou pro organizaci skupinového odvozu z/na letiště. Anebo si ho můžete sjednat sami u HerreraBus. 

Praktický manuál - ubytování na Tenerife

UBYTOVÁNÍ

Náš program bude z největší části probíhat ve městě Puerto de la Cruz, a to konkrétně v městské části Martiánez. Jedná se o čtvrť s obchody, hotely, restauracemi, černou vulkanickou pláží, bazény, promenádou a veškerým potřebným vybavením. 

Volba ubytování je pouze na vás, berte ale prosím v potaz místo konání našich společných aktivit. Ubytování vybírejte v jeho docházkové blízkosti, parkování a městská doprava v této čtvrti jsou totiž komplikované.

Vybírat můžete ze široké nabídky hotelů a apartmánů s různými variantami stravování. Doporučuji volit spíše polopenzi anebo jen snídaňové balíčky. Přes oběd budeme většinou na workshopech nebo osobních sezeních a Puerto je taky známé skvělou gastroturistikou za velmi dobré ceny, takže hlady trpět určitě nebudete. 

Vybírejte z osvědčených hotelů 
 • Hotel H10 Tenerife Playa – hotel s výhledem na Lago Martianez jen kousek od surfařské pláže. V blízkosti jsou promenády s bary a obchody. Nabízí kompletní gastro servis. Je to hotel lepší kvality, ale pořád za dostupnou cenu.
 • Sol Costa Atlantis – ideální variatna pro ty, co hledají zábavný doplňkový program a chtějí si užít den u bazénu. Podobně jako hotel H10 je v docházkové vzdálenosti na promenádu s obchody a surfařkou pláž.
 • Be Live Experience Orotava – luxusnější varianta ubytování nedaleko krásné palmové promenády přímo ve středu všeho dění. Přesto je v lokalitě asi nejklidnější volba pro ty, co chtějí večer spíše odpočívat.

Pro rezervaci těchto ubytování můžete také využít portál booking.com

Lehce ekonomičtější alternativou je využití soukromého ubytování


*Až si budete sjednávat ubytování a objednávat letenky, mějte prosím na paměti, že náš společný program bude trvat 7 dní. Pokud se tedy nechcete o nic ochudit, počítejte s 9denním pobytem, ať máte jeden den na přílet a také na odlet.

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jako v případě každé jiné cesty za hranice České republiky výrazně doporučuji nechat se pojistit. Pojištění si můžete sjednat například u své banky nebo skrze srovnávač cestovního pojištění. Doporučuji také zkontrolovat, zda a jak vybrané pojištění kryje onemocnění covidem-19.

Upozornění: Nezodpovídám za volbu pojistného a míru krytí případných nehod, rizik ani za další související komplikace (jako odpovědnost za způsobení škody na cizím majektu, krádež osobních věcí apod.). Samozřejmě v případě problému vám vše pomohu řešit a nasměruji vás na vhodnou pomoc. Aktivity v rámci programu volím bezpečně a s ohledem na kondici celé skupiny. Za to, co se bude dít po skončení našeho společného programu, ale nemohu nést žádnou odpovědnost.

Mimo cestovního pojištění si také nezapomeňte s sebou přibalit modrou evropskou kartičku pojištěnce (EHIC).

COVID-19

Kanárské ostrovy jsou dlouhodobě z pohledu onemocnění covid-19 velmi bezpečnou destinací s nízkým počtem nakažených. Místní lidé se s ohledem na šíření nemoci chovají velmi zodpovědně.
V případě zdravotních problémů jsou místní zdravotnické zařízení na evropské úrovni.
Není se tak třeba ničeho obávat.:-)

V červnu 2022 Španělsko zrušilo veškeré požadavky pro vstup na své území. Pro vstup na Tenerife tak není nutné mít očkování proti covid-19 ani není nutné jít na test.

Nezapomeňte si ale ověřit, jestli nějaké podmínky neklade vaše aerolinka nebo stát, odkud odlétáte.

Před odletem se prosím dobře informujte, zda splňujete veškeré podmínky pro vycestování, ať se vyhneme problému. Pro ověření informace se na mě můžete obrátit.

Podmínky pro nošení roušek se nadále vyvíjejí, aktuálně (červenec 2022), je nutnost roušku nosit v hromadné dopravě, taxi, vnitrostátních letech po Španělsku a ve zdravotnických zařízeních (nemocnice, polikliniky, lékárny, optiky). Stačí rouška, nikoli respirátor.

DALŠÍ PRAKTICKÉ INFORMACE

 • Tenerife, jakožto území Španělského království, je součástí Evropské Unie. To znamená, že tu můžete používat svůj telefon stejně jako doma a pro vstup nepotřebujete cestovní pas – stačí váš český občanský průkaz.
 • K placení tu využijete EURa. Na většině míst je možné platit kartou, doporučuji však mít po ruce i nějakou hotovost.
 • Ceny potravin v samoobsluhách, jídla v restauracích, dopravy a dalších služeb jsou srovnatelné s cenami v ČR, někdy i o něco levnější.
 • Pro vstup do Španělska není povinné žádné očkování.
 • Oproti času v České republice tu je o 1 hodinu méně.

Co si zabalit aneb povinně-nepovinná výbava účastníka

Co byste neměli zapomenout

 • běžné věci jako na dovolenou k moři, na Tenerife se hodí mít taky boty na plavání ve vodě (hodně pláží má kamenitý vstup do oceánu). Za 8-10 EUR si je ale koupíte i na místě. 
 • dobrý opalovací krém a sluneční brýle s vysokým UV faktorem 
 • pokrývku hlavy proti slunci 
 • karimatku (anebo skladnou deku/větší šátek) na naše sezení v přírodě či na pláži. Já mám oblíbený protiskluzový ručník na jógu, který krásně nahradí karimatku, je pratelný a snadno se zabalí. 
 • šátek nebo lehkou čepici na naše túry do některého národního parku (něco, co vám zakryje uši)
 • lehkou větrovku a funkční oblečení – triko, mikina, kalhoty (počasí na severu ostrova a zejména v horách je proměnlivé a na některý workshop v přírodě se možná vypravíme trošku výše, vrstvy navíc se tak budou hodit)
 • outdoorové boty – tenisky nebo kotníkové turistické boty
 • pohodlný batoh – ideálně s přezkami na hrudi, aby se vám dobře chodilo a batoh nelítal ze strany na stranu
Výstup na Teide

Výbava navíc pro ty, co si chtějí vyzkoušet extra aktivity

 • pro zájemce o noční výšlap a ranní sestup na horu Teide* (anebo jinou místní dominantu) se hodí také čelovka, náhradní funkční oblečení a lehké rukavice (při nočním výšlapu nad 1 500 m se znatelně ochladí, po zastavení nahoře pod vrcholem vám bude pořádná zima a je dobré mít suché oblečení, naopak při následném denním sešlapu je pěkné horko a je dobré mít možnost si vrstvy sundat (volte tedy mikinu, lehké triko, kraťasy nebo ¾ kalhoty pro sestup dolů, na výstup naopak dlouhé funkční legíny nebo turistické kalhoty)
 • případně turistické hůlky (na vyžádání můžu zajistit) 
 • cyklistické kalhoty, pokud si na Tenerife budete chtít půjčit kolo a vyzkoušet si zdejší rozmanitý terén

*Zájem o toto dobrodružství prosím hlašte předem, abych mohla dobře nastavit náš itinerář. Druhý den po výšlapu totiž budete chtít pravděpodobně jenom spát.:-) Na výstup je také nutné sjednat povolení.

** Vše, co byste zapomněli, lze na místě snadno sehnat.

Na co se těšit ve volném čase?

Wellness 

 • V Puertu i na zbytku ostrova je mnoho příjemných salónů krásy (kadeřnictví, kosmetika, pedikúra, manikúra). Můžete se tady nechat opečovat v německé kvalitě, ale za české ceny (k mému překvapení jsou tady některé služby i levnější). Můj oblíbený a prověřený salón se jmenuje přímo rajsky – The Paradise. 
 • Pokud si budete chtít užít příjemnou masáž a prostor jen sami pro sebe s vůní Thajska, pak určitě doporučuji vyzkoušet salón AromaThai. 
 • Úžasný pohodový den či pár hodin si užijete taky v komplexu bazénů s mořskou vodou s panoramatickými výhledy v Lago Martianez

Sportování

 • Jestli vás baví cyklistika, můžete si rezervovat vedený cyklistický výlet anebo si jen půjčit kolo. Doporučuji například cyklistiku od Sebastina Reha nebo Ridebase Tenerife.
 • Milovníci tenisu si mohou půjčit raketu a míčky a jít se zahrát do některého z místních  tenisových klubů. Já mám vyzkoušený a prověřený Club de Tenis Puerto de la Cruz (ráda si s vámi půjdu po společném programu zahrát). 
 • Běžči jsou tady doma úplně všude, ale ráda vám ukážu jeden skrytý běžecký ovál, abyste šetřili svá kolena. 
 • Oblíbeným sportem na Tenerife je taky golf. Můžete si ho jít zahrát do La Rosaleda Golf Club. 
 • Tenerife i samotné Puerto je skvělým místem pro pěší turistiku a to pro všechny bez omezení.

*V Puertu najdete spoustu dalších možnosti pro sportování, celý výčet by z tohoto manuálu udělal čtení na týden.:-)

Sportovní aktivity na Tenerife

Adrenalin 

 • Odvážlivci si mohou vyzkoušet populární Paragliding a podívat se na všechno a všechny z výšky (mimochodem, terapeuticko-koučovsky je pohled na věci z výšky velice žádoucí). Tento zážitek vám tady nabídnou na každém rohu. Paragliding si můžete rezervovat například u Parapente Canarias anebo GGAParapente. 
 • Kanárské ostrovy jsou vyhledávaným rájem surfařů. Jestli byste si tento náročnější, ale krásný sport chtěli vyzkoušet, můžete si objednat lekci v některé ze školách surfu. V naší koučovací čtvrti Martianez je škola surfu La Marea. Velmi dobré hodnocení má taky škola surfu na pláži El Socorro. Anebo se podívejte na nabídku od Gonzala
 • Pro milovníky podmořského světa je v Puertu možnost potápění s El Cardumen. 
Výlety na Tenerife

Exkurze a zážitky všeho druhu 

Tady mám pro vás výčet osvědčených zážitkových agentur, u kterých si mimo jiné také můžete zapůjčit auto. Na některý z organizovaných výletů se můžete vypravit ve dnech osobního volna, které jsou na zážitky přímo určené. Ráda vám pomůžu naplánovat i samostatný výlet po vlastní ose, níže zmíněné agentury ale nabízí nádherné zážitky, které stojí za vyzkoušení. A to včetně dopravy.

Orientační ceník pobytových služeb pro jednu osobu

Už se začínáte těšit na koučování plné zážitků na Tenerife? 

Máte dotaz? Jsem tu pro Vás – stačí se ozvat na +420 608 035 305 anebo napsat na: recre@eliscia.com

Těším se na Vás,

Eliška