Přijmi pomocnou ruku a také ji podej!

AKCE, KTERÉ MĚNÍ SVĚT...

Mise ELISCIA

Součástí mise ELISCIA je měnit skrze vlastní akce svět okolo nás. Odmala jsem se snažila pomáhat druhým – těm, kdo byli v životě méně šťastní a nemají se o koho opřít. Na vysokých školách jsem společenské odpovědnosti, dobrovolnictví a trvalé udržitelnosti naší planety zasvětila své praxe i závěrečné diplomové práce. Osobní růst a starost o to, v jakém žijeme prostředí, a zda si dokážeme odkrojit z vlastního blahobytu, dát ego stranou, navlíct si třeba rukavice a jít fyzicky pracovat, abychom někomu pomohli – to z nás dělá skutečné osobnosti.

„Mysli globálně, ale jednej lokálně.”

Ale protože nemohu být všude a nenarodila jsem se jako dědička mocného impéria, rozhodla jsem se kromě pomoci, kterou sama ve volném čase dávám, darovat 3 % mého zisku z každého rekre-akčního pobytu na podporu některé z níže uvedených organizací. Společně tak pomáháme nepřímo tam, kde někdo jiný zasvětil svůj život pomoci naší planetě, ohroženým zvířatům či dětem – zkrátka skupině, která je závislá na nás lidech a nemůže si pomoci sama.

Kde skrze pomoc vám mohu pomoct dál:

Aktuálně jsem se rozhodla v souladu s některými cíli udržitelnosti a mým osobním cítěním podpořit tyto organizace. S každým vašim pobytem porostete nejen vy, ale svou účastí pomůžete níže uvedeným organizacím dělat jejich práci. Děkuji vám za to. Příběhy těchto organizací a jejich úspěchy vám budu pravidelně sdílet na své facebookové stránce. Budete-li chtít přímo sami ještě přispět, uvádím odkaz, kam můžete poslat finanční příspěvek.

charity: water

Nezisková organizace charity: water řeší problém, který mnohým z nás ani nedochází, že miliony lidi trápí každý den po celý jejich život. Pomáhá stavět stanice pro čištění vody v rozvojových zemích, ale také informovat veřejnost o problematice nedostatku pitné vody a jejím plýtvání.

Já jsem si tento problém uvědomila během svého života již několikrát. Zejména pak teď, co žiju převážně na Tenerife, kde ze zdravotních důvodů je lepší konzumovat balenou vodu (což je zase z hlediska spotřeby plastů další velká kapitola). Uvědomuji si, jak je pro nás na pevnině přístup k pitné vodě automatický. Kolik nemocí nemusíme oproti rozvojovým zemím řešit, ale mohou se týkat lidí i v turistických destinacích, jako jsou Kanárské ostrovy apod. Voda je vzácnost a dar a neměli bychom s ní plýtvat. Zároveň to nejmenší, co můžeme udělat, je podpořit organizace jako charity: water, aby pomáhaly budovat čistící stanice všude tam, kde lidi nemají štěstí dostat se ke zdroji pitné vody. 

Šťastný chlapec z Beninu

Mary's Meals

Znáte ten pocit, jak se vše s kručícím žaludkem dělá špatně? Naše tělo i mozek potřebují palivo, aby nám zase všecko šlo od ruky. Což teprve, když máme doma dětské hladové krky. Děti už od samého narození umí dobře dát najevo, když mají hlad. A naší misí je ty hladové krky rychle nasytit. Jenže takový luxus nemá až 829 miliónů lidí. Velké procento z nich tvoří děti z rozvojových zemí, ale i vyspělých jako je USA. Mnoho z těchto hladovějících dětí ani nemá možnost chodit do školy. Umíte si představit, co za život takové děti, které se dožijí dospělosti, čeká? Můžeme si říct, co je nám po tom, když nás se to netýká, ale není tomu tak. Z hladu býváme vzteklí, ze vzteku agresivní a když se k tomu přidá nevzdělanost, která přináší nezaměstnanost, roste kriminalita, a ta už může ohrozit každého z nás. 

Nezisková organizace Mary’s Meals (Mariina jídla) se tento problém dětského hladu a přístupu ke vzdělání snaží řešit. Organizace je aktivní 20 let ve 20 zemích světa a má za sebou již řadu šťastných příběhů hladovějících dětí. Takových, které se díky pravidelně zajištěnému stravování alespoň ve škole nemusí strachovat, že budou mít hlad a budou si muset jídlo obstarat jinak. Mohou se tak namísto žebrání, kradení a životu v bídě vzdělávat, hrát si s kamarády anebo pomáhat rodičům (pokud patří mezi ty šťastnější, co nějaké rodiče mají). Proto jsem se ve své misi, ELISCIA: akce, které mění svět, rozhodla podporovat i tuto neziskovou organizaci. 

 

HSI

Humane Society International (HSI)

Tato úžasná organizace si mě získala svým přístupem ke všem živým tvorům na naší planetě, ke kterým se my lidé nechováme zrovna dvakrát nejlépe. Když se nechováme dobře k nim, jak můžeme pak k sobě? HSI se stará o zlepšení života psů, koček, zvířat na farmách, v laboratořích i zvířat v divočině. Všech těch, co jsou pro nás běžně k vidění, a přitom nevidíme, co se na nich pachá za „zvěrstva” jinde za zavřenými dveřmi. Jejich práce, úsilí a příběhy, co sdílí, jsou neuvěřitelné, a chtěla bych je představit i vám. Proto jsem se rozhodla tuto organizaci a její aktivity podpořit ziskem ze svých akcí.

AnimalsAsia Kindness in Action (AA)

Druhou organizací, kterou bych ráda ze svých akcí podporovala, je Animals Asia. Zabývá se podporou velmi vzácných zvířat, které tu s námi žijí již dlouhá léta a dnes jsou zotročována pro naši zábavu. Zejména ukončením utrpení na tak majestátních tvorech, jako jsou medvědi. Mimo jiné se organizace zabývá i záchranou psů a koček určených ke konzumaci za velmi drastických podmínek. Což si asi většina z nás, kteří máme kočky a psy jako domácí mazlíčky, ani nedovedeme představit.

Casa Refugio para Perros Candy Raya (C.R.P. Candy Raya)

Tento útulek existuje v Puertu de la Cruz již více než 8 let (od roku 2013). Původně ho paní Candy založila za podpory místních orgnizací s velkým nadšením a zápalem. Bohužel vlivem životních okolností, pozdější pandemické situace, úpadku sil a dobrovolníků se situace v útulku začala zhoršovat.

V současnosti je útulek spíše útočištěm a místem na dožití pro seniorní pejsky a jednoho kocoura, které nikdo nechce, anebo o jejich trápení neví. Mezi obyvateli útulku se najdou i mladší pejsci, kteří by jistě stáli o lásku a druhou šanci. Zároveň v útulku jsou umístění pejsci, které odchytla místní policie. Tento útulek zoufale potřebuje kompletní restrukturalizaci, zajistit síť dobrovolníků, na které by byl spoleh. Takové, kteří by se mohli v nikdy nekončící práci kolem pejsků střídat.

Nejsou zde lidské a finanční zdroje na nové webové stránky, jejich správu a zajištění dalších aktivit. Facebooková stránka běží, ale není to žádná sláva, a tak je velmi těžké dát světu vědět o činnosti a každodenním chlebu paní zakladatelky. Paní Candy se snaží, seč může, a chodí se o pejsky starat 2-3x denně vedle dalších povinností. Režim útulku je tak spíše v udržovací fázi.

Sama jsem se do tohoto útulku dostala až po 8 měsících, kdy jsem se s provozovateli snažila spojit, ale z technických důvodů to nebylo možné. Nyní tam docházím pravidelně 3-4x týdně, alespoň pomoci s běžným úklidem, pomazlit se a vzít ven některého psího obyvatele. Ráda bych se zapojila více, ale na vše bohužel nemám kapacity. Rozhodla jsem se alespoň cestou svého projektu finančně přispět na běžný provoz. Někteří účastníci rekre-akčních pobytů budou moci v útulku spolu se mnou pomoci a vidět na vlastní oči, jaké tam panují podmínky.

Rise and Shine

Rise and Shine

Platforma osobního rozvoje Rise and Shine je dobrovolníky řízená organizace, která si klade za cíl podpořit mladé lidi, aby na sobě pracovali, posilovali svůj potenciál a svým zápalem měnili svět. Organizace vytváří mnoho dalších navazujícíh vzdělávacích projektů a pomáhá v řadě tématicky propojených organizací. Práce klíčového týmu, který vše dělá ve svém volném čase a z vlastních zdrojů nebo darů, je dechberoucí.

Rise and Shine se podle mého názoru přesně řídí heslem: „Co se v mládí naučíš, jako když ve stáří najdeš”. A naše společnost plná všech možných lákadel, co nás mohou svést na špatnou cestu, a model, že jen ti nejhezčí, nejúspěšnější, nejobdivovanšjší mají právo na štěstí, zoufale potřebuje lídry a zájmové spolky, které mladé lidi povedou k morálním hodnotám a globální solidaritě.

Rise and Shine se svými většinou bezplatnými, ale velmi kvalitními akcemi dává vzdělání a inspiraci nejen mladým lidem, ale každému, kdo cítí, že v životě potřebuje změnu a chce podpořit na cestě k ní. I proto chci tuto neziskovou platformu osobního rozvoje podpořit nejen mou vlastní přednáškovou a koučovskou činností, ale i finančně. Aby organizace nadále mohla financovat marketing, provoz webu a poskytovat své akce zdarma anebo za studentské ceny všem těm, kteří by si drahé konference osobního rozvoje nemohli dovolit.