🌴 Přijeďte na dovolenou s osobním rozvojem již od 13.3. do 21.3. 2023 →

Změna je příležitost

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jaký ve vás náhlá změna evokuje pocit? Berete změnu jako prostor pro něco nového, anebo vás naštve a zničí vaše plány?

V posledních letech se změny týkají nás všech

Během covidové karantény zasáhly změny nevyhnutelně každého z nás. Dennodenně jsme se dozvídali o dalších a dalších „novinkách“ omezující náš život a ničící naše plány.

Pro ty nejmladší to například znamenalo naučit se větší samostatnosti v učení a adaptovat se na „nový online výukový režim“. Ačkoliv zprvu se to školákům mohlo zdát příhodné, později zjistili, že jim chybí spolužáci a jiné formy sociální interakce. Ještě hůře na tom jsou rodiče školáků, kteří najednou čelí nelehkému úkolu péče o své ratolesti v domácím prostředí. Do toho se přidává nejistota stabilní práce a příjmů a otázka, jak to vše skloubit.

Střední generace vysokoškoláků, středoškoláků, čerstvých absolventů a obecně mladých bezdětných lidí se sice novému, jak já říkám „covid režimu“, docela dobře přizpůsobila, ale i naši společenskou skupinu rozdělila. Ať už v podobě ztráty sociálních vazeb na spolupracovníky anebo důvodu se ráno obléct a někam vyrazit.

Jako asi největší zásah do našich občanských svobod vnímám nemožnost beztrestně cestovat. Cestování je  samo o sobě jedna velká příležitost.

Tyhle nové změny můžete sice chápat jako hrozby, ale přináší i mnoho příležitostí. Můžete ukázat, co ve vás je, dohnat staré resty, pěstovat nové hobby anebo začít pomáhat. Změna je příležitost a kdo ji chytí za pačesy, ten se pak s každou změnou může něco nového naučit.

Vždy je šance na změnu

Změny z pohledu koučinku

V osobním rozvoji a během koučování jsou změny naopak časté a očekávané. Koučovaný člověk se v průběhu své cesty k cílům běžně rozhodne změnit nastavení vlastních priorit. Jak na sobě totiž pracuje,  zjišťuje, co mu funguje a co ne. V běžném životě by to mohl vnímat jak osobní prohru. V koučování je to naopak ideální příležitost podívat se na své cíle jinak a zjistit, co doopravdy chceme a jak toho dosáhnout. Rozhodnout se pro změnu a vydat se k cíli jinou cestou nás totiž v konečném výsledku může překvapit a učinit neskonale šťastnými. 

Představte si, že pracujte v oboru, který vás vlastně moc nebaví, a bojíte se, co si počnete, kdybyste konečně sebrali odvahu dát výpověď. Možná si kladete otázku: „Jestli teď odejdu z práce, co na to asi řeknou moji známí? A jak zaplatím všechny účty?“

Někdy se zkrátka bojíme vědomě učinit radikální změny, ale pak nás okolnosti stejně donutí. Zkuste si představit, že vás najednou z práce vyhodí. Jenže kamarád vám řekne o jiné skvělé nabídce, která by se pro vás hodila a nastoupit je možná ihned. A tak si řeknete proč ne? A ejhle, namísto dalších pěti let trápení se v práci co vás ničí se skrze náhodu můžete uplatntit v jiném oboru či jiné firmě. Konečně práce není strašlivou noční můrou, ale místem kam se těšíte a máte navíc i čas na sebe. Život vám přihrál příležitost, o které byste ve staré práci ani neuvažovali.  

Zkuste se teď během čtení na chvíli zastavit a zamyslet, jestli neznáte také takový příběh o někom ze svého okolí? Kdo dal na intuci a změnil obor, kde se naprosto našel.

Změnám se sice můžeme vyhýbat a tvrdošíjně se jim bránit, ale nakonec zjistíme, že je stejně musíme přijmout a nějak se na ně adaptovat. Mezitím se ale pořádně potrápíme. Zatímco když změny kolem sebe začneme brát jako příležitosti, zjistíme, co vše nám život nabízí. Představme si, že pojedeme někam pomáhat a potkáme tak svou vysněnou lásku anebo objevíme nějaký svůj talent, který by nám za běžných okolností zůstal skrytý.

Kde se jedny dveře zavírají, jiné se otevírají

Co o změnách říkají odborníci

Roger W. Babson (slavný ekonom; Carnegie, 1993, s. 256), radí, že když na vás padají deprese, máte jít do knihovny, kde jsou uloženy knihy s historickou tématikou. Zavřít oči a vybrat si jednu knihu. Tu na náhodné stránce otevřít a hodinu číst.

Po hodině nahodilé historické četby vám dojde, že svět a problémy v něm tu byly vždy. Civilizace stály na pokraji katastrof a lidé si ubližovali. Ale když to porovnáte se svým současným životem a možnostmi, které máme, zjistíme, že současné podmínky jsou pořád lepší, než bývaly dříve.

Duchovní učitelé taky radí vzít si například Bibli (nezáleží na tom, jestli jste praktikující věřící nebo ne) a otevřít ji na náhodném místě. Bude tam slovo přesně pro vás. Toto praktické cvičení můžete aplikovat na jakoukoliv knihu s rozvojovou tematikou. Věřte, že ta správná myšlenka vám přijde. Pokud náhodou ne, tak vás daný text alespoň na chvíli odpoutá od dané starosti a později se na vše podíváte novým pohledem. 

Tak co, už se těšíte na další životní změnu, ze které se může vyklubat jedinečná příležitost?

Zdroje:

Carnegie, D. (1993), Jak se zbavit starostí a začít žít. Talpress: Praha, 9. vydání, ISBN 80-85609-32-0.

Ahoj, já jsem Eliška!

Ahoj, já jsem Eliška!

Akční koučka, která místo sezení mezi čtyřmi zdmi koučuje v přírodě. Pomáhám lidem vystoupit z koloběhu každodenního života, přestat konečně snít a začít žít – podle vlastních představ a pravidel.
A to stejné si přeju i pro vás! Proto tady na blogu pravidelně sdílím spoustu rad a tipů, jak si takový snový život vytvořit. Pojďte se inspirovat a udělat něco pro sebe. Každý krok se počítá.

Rubriky

Každý si tady najde to své. Vyberte si téma, které zrovna řešíte.

  1. Zdravá produktivita
  2. Osobní rozvoj na cestách
  3. Stop stresu a vyhoření
  4. Vztahový kompas
Translate >

Mé služby

Eliscia - Pobyty na Tenerife

Koučinkové pobyty

Odstartujte životní změny ve stínu palem na exotickém Tenerife. Čeká vás nezapomenutelný týden plný osobního rozvoje a cestovatelských zážitků! Po návratu už bude všechno úplně jinak.

Eliscia - Online koučink

Online koučink

Chcete začít měnit váš život hned teď? Na online koučinku se můžeme zaměřit na jakékoliv životní téma – ať už řešíte vztahy, práci nebo třeba úzkosti. Postupně změníme vaši realitu od základů.