🌴 Přijeďte na dovolenou s osobním rozvojem již od 13.3. do 21.3. 2023 →

Závislost na sociálních sítích roste. Jak se jí zbavit?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dříve jsme měli sítě jako komunikační prostředek mezi rodinou a přáteli. To je ale dávná historie. Dnes už je využíváme k zábavě, zjišťování všemožných informací, jako třeba kde se najíst, nebo sledování novinek ze světa. Skrze sítě nakupujeme, vzděláváme se nebo se necháváme inspirovat u internetových celebrit, které často ani neukazují opravdovou realitu svého života.

Náš život se zkrátka z velké části přesunul do onlinu. A algoritmy sociálních sítí jsou mazané. Byly nadyzajnované tak, aby neustále vyhodnocovaly, co se nám líbí, a podsouvaly nám podobný obsah. Chtějí nás online udržet co nejdéle a to z jednoduchého důvodu – aby nám mohly doručovat reklamu, ze které mají zisky. A tak počet lidí závislých na sítích raketově roste.

Ale dost pesimismu. Pojďme se podívat na to, co se závislostí na sítích můžete udělat.

závislost na sociálních sítích
Závislost na sociálních sítích pořád roste.

Jak vůbec poznat, že jste na sociálních sítích závislí?

Zkuste se zamyslet. Co je první věc, kterou ráno uděláte hned po tom, co otevřete oči? Zvedáte telefon a projíždíte sociální sítě? To je varovný signál, že s nimi máte nezdravý vztah. A jak často saháte po telefonu v průběhu dne? Objeví se vám v každou volnou chvíli automaticky v ruce a už zase bezcílně scrollujete? Nebo kvůli sítím dokonce prokrastinujete?

Jste nervózní, když své sociální sítě nemůžete zkontrolovat? Umíte si představit, že byste vyrazili na krátkou procházku a telefon nechali doma? Odpovězte si upřímně.

Nenechte se sociálními sítěmi ovládat a začněte váš čas u telefonní obrazovky omezovat.

Závislosti na sociálních sítích se nezbavíte přes noc.

Jak se zbavit závislosti na sociálních sítích?

Lehko se to řekne, ale těžko udělá. Já vím. Závislosti na sociálních sítích se nezbavíte přes noc. Čím dříve na tom ale začnete pracovat, tím rychleji získáte nad vaším vztahem k sítím kontrolu. Je to o budování návyků.

Co teda můžete dělat?

  • Vypněte si upozornění – to udělejte jako úplně první. Když se váš telefon nebude každých pět minut rozsvěcet, nebude tolik lákat vaši pozornost.
  • Nespěte s telefonem u postele – až půjdete spát, dejte mobil na druhou stranu pokoje, ať vás neláká brouzdání po internetu, když nebudete moci usnout.
  • Vytvořte si ranní rituál – nesahejte po telefonu hned po probuzení. Vymyslete si ranní rituál, který vás naladí na sebe a příjemně nastartuje na nový den. Může to být krátké protažení, meditace, dechové cvičení, obličejová masáž, čaj nebo káva s pár stranami knihy nebo cokoliv, co vám udělá po ránu radost. Stačí klidně dvacet minut.
  • Když potřebujete pracovat, telefon schovejte – ideálně telefon odneste do jiné místnosti. Jestli ale potřebujete být na příjmu, stačí ho schovat někde mimo vaše zorné pole. Jakmile telefon nebudete mít na očích a museli byste se zvednout a dojít si pro něj, je mnohem menší šance, že to uděláte.
  • Jednou za čas si dejte digitální detox – zkuste si na víkend od sociálních sítí úplně odpočinout a sami uvidíte, kolik času pro sebe najednou budete mít. Můžete ho pak využít třeba pro svou rodinu, a upevnit tak vaše vztahy. V pondělí se budete cítit mnohem klidněji a odpočatěji.

Vybudovat zdravé návyky, které vás zbaví závislosti na sociálních sítích a vnesou do života mnohem více radosti, vám pomůže taky koučink.

Jestli na to nechcete být sami a ocenili byste podporu zkušeného kouče, ráda vám pomůžu. Identifikujeme spolu hlavní problémy, nastavíme si cíle a ukážu vám spoustu podpůrných systémů, se kterými jich snadněji dosáhnete. Úvodní 30minutovou konzultaci u mě navíc máte zdarma. Půjdeme to spolu sociálním sítím natřít?:-)

Ahoj, já jsem Eliška!

Ahoj, já jsem Eliška!

Akční koučka, která místo sezení mezi čtyřmi zdmi koučuje v přírodě. Pomáhám lidem vystoupit z koloběhu každodenního života, přestat konečně snít a začít žít – podle vlastních představ a pravidel.
A to stejné si přeju i pro vás! Proto tady na blogu pravidelně sdílím spoustu rad a tipů, jak si takový snový život vytvořit. Pojďte se inspirovat a udělat něco pro sebe. Každý krok se počítá.

Rubriky

Každý si tady najde to své. Vyberte si téma, které zrovna řešíte.

  1. Zdravá produktivita
  2. Osobní rozvoj na cestách
  3. Stop stresu a vyhoření
  4. Vztahový kompas
Translate >

Mé služby

Eliscia - Pobyty na Tenerife

Koučinkové pobyty

Odstartujte životní změny ve stínu palem na exotickém Tenerife. Čeká vás nezapomenutelný týden plný osobního rozvoje a cestovatelských zážitků! Po návratu už bude všechno úplně jinak.

Eliscia - Online koučink

Online koučink

Chcete začít měnit váš život hned teď? Na online koučinku se můžeme zaměřit na jakékoliv životní téma – ať už řešíte vztahy, práci nebo třeba úzkosti. Postupně změníme vaši realitu od základů.