Jste ve stresu tak dlouho, že přešel do chronické fáze? Pak máte co dočinění se syndromem vyhoření. A to není žádná legrace jako obyčejná únava, ze které se vyspíte. Pojďte se s námi podívat na to, jaké jsou příznaky syndromu vyhoření, jak probíhá a jak se z něj dostat.

Kdy vám hrozí syndrom vyhoření
Syndrom vyhoření vás může postihnout v jakékoli fázi kariéry. Nejčastějším důvodem je dlouhá pracovní doba a příliš mnoho úkolů. Může to být ale i neustálý pocit odpovědnosti, kdy si myslíte, že musíte být neustále přítomní a ve střehu.
Dříve se projevoval u tzv. „pomáhajících“ profesí, jako jsou zdravotní sestry, lékaři nebo právníci. V dnešní uspěchané době už si ale syndrom vyhoření nevybírá.
Pokud necháte stres dojít až tak daleko, v důsledku syndromu vyhoření vás čeká snížená efektivita, pocit bezmoci a fyzické i psychické vyčerpání. A můžou se dostavit i závažnější zdravotní problémy. Abyste se jim vyhnuli, je potřeba syndrom vyhoření včas rozpoznat.
Příznaky syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se projevuje hlavně dlouhodobým vyčerpáním, kdy se cítíte unavení, skleslí a nemáte dostatek energie. A to ani když se konečně lépe vypíte. Vyhoření se projevuje i fyzickými příznaky, jako je bolest břicha a zažívací problémy.
Při syndromu vyhoření vám práce připadá stále více stresující a frustrující. Jste méně výkonní, hůře se vám soustředí, jste apatičtí a být kreativní hrozně bolí.
5 fází syndromu vyhoření
Edelwich a Brodsky ve své knize Burnout: Stages of Disillusionment popsali pět fází syndromu vyhoření. Syndrom vyhoření přichází zpočátku pozvolně a nenápadně. Následná léčba ale může trvat dlouhé měsíce a někdy i roky.
- Zpočátku přichází nadšení, kdy je pracovník doslova zapálen do své práce a je plný energie.
- Poté přichází stagnace, kdy již nadšení vyprchává a člověk si uvědomí, jaká je realita. Optimismus začne slábnout.
- Třetí fází je frustrace, kdy pracovník ztrácí chuť do práce a cítí se bezmocně.
- Následuje apatie, kdy dotyčného práce již vůbec nenaplňuje. Pracuje jen pro peníze a ztrácí veškeré nadšení.
Poslední fází je samotné vyhoření, kdy lidé trpí chronickou duševní a fyzickou únavou, cítí se méněcenní a ztrácejí mnohdy i smysl života.

Jak se z vyhoření dostat?
Tady je několik osvědčených tipů, které zní jednoduše, ale provést je a držet se jich už tak jednoduché není.
- Dělejte si v práci přestávky a nepracujte celý den v kuse.
- Pokud neděláte na směny, nepracujte déle než 8 hodin denně.
- Na každý den si připravte realistický plán s úkoly, které je potřeba splnit, ale nepřeceňujte své síly.
- Víkendy využijte pouze k odpočinku, kdy načerpáte energii na další pracovní týden.
- Neřešte nic pracovního ani nečtěte e-maily mimo pracovní dobu.
- Hýbejte se, ideálně na čerstvém vzduchu. Vyčistíte si hlavu a dostanete do těla endorfiny.
Existuje mnoho užitečných online nástrojů, které vám pomohou dodržet termíny a na nic nezapomenout. Zkuste je využívat. Zvýšit produktivitu a najít rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem vám pomůže taky koučink.
Jestli vám vaše práce opravdu neumožňuje výše zmíněné zásady dodržovat, možná je čas udělat změnu. Dejte své zdraví a čas strávený s rodinou na první místo. Dříve, než bude pozdě.