🌴 Přijeďte na dovolenou s osobním rozvojem již od 13.3. do 21.3. 2023 →

Syndrom vyhoření začíná nenápadně. Jak se z něj dostat?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jste ve stresu tak dlouho, že přešel do chronické fáze? Pak máte co dočinění se syndromem vyhoření. A to není žádná legrace jako obyčejná únava, ze které se vyspíte. Pojďte se s námi podívat na to, jaké jsou příznaky syndromu vyhoření, jak probíhá a jak se z něj dostat.

Když už nic nemůžete, bývá pozdě.

Kdy vám hrozí syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření vás může postihnout v jakékoli fázi kariéry. Nejčastějším důvodem je dlouhá pracovní doba a příliš mnoho úkolů. Může to být ale i neustálý pocit odpovědnosti, kdy si myslíte, že musíte být neustále přítomní a ve střehu.

Dříve se projevoval u tzv. „pomáhajících“ profesí, jako jsou zdravotní sestry, lékaři nebo právníci. V dnešní uspěchané době už si ale syndrom vyhoření nevybírá.

Pokud necháte stres dojít až tak daleko, v důsledku syndromu vyhoření vás čeká snížená efektivita, pocit bezmoci a fyzické i psychické vyčerpání. A můžou se dostavit i závažnější zdravotní problémy. Abyste se jim vyhnuli, je potřeba syndrom vyhoření včas rozpoznat.

Příznaky syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření se projevuje hlavně dlouhodobým vyčerpáním, kdy se cítíte unavení, skleslí a nemáte dostatek energie. A to ani když se konečně lépe vypíte. Vyhoření se projevuje i fyzickými příznaky, jako je bolest břicha a zažívací problémy.

Při syndromu vyhoření vám práce připadá stále více stresující a frustrující. Jste méně výkonní, hůře se vám soustředí, jste apatičtí a být kreativní hrozně bolí.

5 fází syndromu vyhoření

Edelwich a Brodsky ve své knize Burnout: Stages of Disillusionment popsali pět fází syndromu vyhoření. Syndrom vyhoření přichází zpočátku pozvolně a nenápadně. Následná léčba ale může trvat dlouhé měsíce a někdy i roky.

 1. Zpočátku přichází nadšení, kdy je pracovník doslova zapálen do své práce a je plný energie.
 2. Poté přichází stagnace, kdy již nadšení vyprchává a člověk si uvědomí, jaká je realita. Optimismus začne slábnout.
 3. Třetí fází je frustrace, kdy pracovník ztrácí chuť do práce a cítí se bezmocně. 
 4. Následuje apatie, kdy dotyčného práce již vůbec nenaplňuje. Pracuje jen pro peníze a ztrácí veškeré nadšení. 

Poslední fází je samotné vyhoření, kdy lidé trpí chronickou duševní a fyzickou únavou, cítí se méněcenní a ztrácejí mnohdy i smysl života.

Někdy už je toho zkrátka moc!

Jak se z vyhoření dostat?

Tady je několik osvědčených tipů, které zní jednoduše, ale provést je a držet se jich už tak jednoduché není.

 • Dělejte si v práci přestávky a nepracujte celý den v kuse.
 • Pokud neděláte na směny, nepracujte déle než 8 hodin denně.
 • Na každý den si připravte realistický plán s úkoly, které je potřeba splnit, ale nepřeceňujte své síly.
 • Víkendy využijte pouze k odpočinku, kdy načerpáte energii na další pracovní týden.
 • Neřešte nic pracovního ani nečtěte e-maily mimo pracovní dobu.
 • Hýbejte se, ideálně na čerstvém vzduchu. Vyčistíte si hlavu a dostanete do těla endorfiny.

Existuje mnoho užitečných online nástrojů, které vám pomohou dodržet termíny a na nic nezapomenout. Zkuste je využívat. Zvýšit produktivitu a najít rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem vám pomůže taky koučink.

Jestli vám vaše práce opravdu neumožňuje výše zmíněné zásady dodržovat, možná je čas udělat změnu. Dejte své zdraví a čas strávený s rodinou na první místo. Dříve, než bude pozdě.

Ahoj, já jsem Eliška!

Ahoj, já jsem Eliška!

Akční koučka, která místo sezení mezi čtyřmi zdmi koučuje v přírodě. Pomáhám lidem vystoupit z koloběhu každodenního života, přestat konečně snít a začít žít – podle vlastních představ a pravidel.
A to stejné si přeju i pro vás! Proto tady na blogu pravidelně sdílím spoustu rad a tipů, jak si takový snový život vytvořit. Pojďte se inspirovat a udělat něco pro sebe. Každý krok se počítá.

Rubriky

Každý si tady najde to své. Vyberte si téma, které zrovna řešíte.

 1. Zdravá produktivita
 2. Osobní rozvoj na cestách
 3. Stop stresu a vyhoření
 4. Vztahový kompas
Translate >

Mé služby

Eliscia - Pobyty na Tenerife

Koučinkové pobyty

Odstartujte životní změny ve stínu palem na exotickém Tenerife. Čeká vás nezapomenutelný týden plný osobního rozvoje a cestovatelských zážitků! Po návratu už bude všechno úplně jinak.

Eliscia - Online koučink

Online koučink

Chcete začít měnit váš život hned teď? Na online koučinku se můžeme zaměřit na jakékoliv životní téma – ať už řešíte vztahy, práci nebo třeba úzkosti. Postupně změníme vaši realitu od základů.