🌴 Restartujte se na podzimní sezónu s rekre-akčním koučovacím pobytem od 13.9. do 19.9. 2022 →

Osvědčené tipy, jak rychle usnout a zlepšit kvalitu spánku

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kvalitní spánek je základem dobrého zdraví a šťastně rozpoložené mysli. Pokud máte potíže s usínáním, přečtěte si následující tipy, které vám mohou s usínáním a kvalitou spánku pomoci.

Mnoho lidí má v pracovní dny jiný režim než o víkendu. Snažte se dodržovat spánkový rytmus, choďte spát a vstávejte každý den ve stejný čas. Naprogramujete tak vaše tělo a samo se bude probouzet ve stejný čas. Rozhodně není ideálním řešením o víkendu dospávat to, co jste „nestihli“ ve všední dny. Vaše ložnice by měla být nerušeným místem pro odpočinek. Na spaní je ideální nižší teplota a co největší tma, aby se mohl vytvořit melatonin, což je spánkový hormon. Večer se vyhněte pití kávy a energetických nápojů, jelikož kofein narušuje proces usínání a zabraňuje hlubokému spánku. Ani alkohol není vhodným nápojem před spaním, zpočátku vám sice může pomoci usnout, ale později během noci váš spánek naruší.

Jak se připravit na spánek?

Na konci dne byste měli být uvolnění a připraveni na spánek, k tomu vám může pomoci pravidelné cvičení, které je vhodné zařadit do denního rituálu. Může se jednat o plavání, cvičení či procházku. Ovšem neprovádějte větší fyzickou zátěž těsně před spaním, mohlo by se vám naopak hůře usínat. Na uvolnění těla a mysli je ideální před spaním odložit veškerou elektroniku a dopřát si četbu knihy, meditaci či jemné protažení.

Pokud máte domácího mazlíčka, který s vámi usíná a v noci vás budí, zvažte jeho přesun do jiné místnosti. Klíčová je samozřejmě postel a zejména její matrace. Pakliže je vaše matrace moc měkká anebo naopak příliš tvrdá, je jasné, že váš spánek nemůže být dostatečně kvalitní. Dopřejte si před spaním teplou koupel a hrnek bylinkového čaje. Uvolněte se před spaním, ať se vám dobře usíná.

„Ne a ne zabrat“

Co dělat, když stále nemůžete usnout?

Pokud ležíte v posteli, neustále se převalujete a stále nemůžete usnout, vstaňte a odejděte z ložnice. Nemá smysl se nutit do spánku, pokud vaše tělo na spánek není připraveno. Věnujte se něčemu, co vaše tělo a mysl zrelaxuje, dopřejte si meditaci anebo si poslechněte vaši oblíbenou hudbu či podcast. Buďte stále pod tlumeným světlem a jakmile se budete cítit ospalí, vraťte se do ložnice a zkuste znovu usnout.

Stále nemůžete zabrat a šibeniční zvonění budíku se blíží?

Pak se pusťte do nějaké nehlučné činnosti (přece jen vaše nespavost nemusí vzbudit všechny ostatní), do které se vám dlouho nechtělo. Spaní na vás zaručeně za chvíli přijde. A pokud ne, tak třeba konečně roztřídíte onen šuplík, ve kterém nikdy nic nejde najít.

Ahoj, já jsem Eliška!

Ahoj, já jsem Eliška!

Akční koučka, která místo sezení mezi čtyřmi zdmi koučuje v přírodě. Pomáhám lidem vystoupit z koloběhu každodenního života, přestat konečně snít a začít žít – podle vlastních představ a pravidel.
A to stejné si přeju i pro vás! Proto tady na blogu pravidelně sdílím spoustu rad a tipů, jak si takový snový život vytvořit. Pojďte se inspirovat a udělat něco pro sebe. Každý krok se počítá.

Rubriky

Každý si tady najde to své. Vyberte si téma, které zrovna řešíte.

  1. Zdravá produktivita
  2. Osobní rozvoj na cestách
  3. Stop stresu a vyhoření
  4. Vztahový kompas

Mé služby

Eliscia - Pobyty na Tenerife

Koučinkové pobyty

Odstartujte životní změny ve stínu palem na exotickém Tenerife. Čeká vás nezapomenutelný týden plný osobního rozvoje a cestovatelských zážitků! Po návratu už bude všechno úplně jinak.

Eliscia - Online koučink

Online koučink

Chcete začít měnit váš život hned teď? Na online koučinku se můžeme zaměřit na jakékoliv životní téma – ať už řešíte vztahy, práci nebo třeba úzkosti. Postupně změníme vaši realitu od základů.