🌴 Přijeďte na dovolenou s osobním rozvojem již od 13.3. do 21.3. 2023 →

Jak zlepšit vztahy v rodině a v práci

Facebook
Twitter
LinkedIn

Rodina by měla být bezpečným místem plným lásky a porozumění. Bohužel to tak ale není vždy. Stejně tak v práci jsou ale vztahy důležité, protože právě s kolegy trávíme přibližně třetinu týdne. Jsme hold sociální tvorové, a tak se musíme naučit s lidmi vycházet a pracovat na zdravých vztazích. V rodině i v práci to přitom není o moc jiné. Pojďme se podívat na to, co můžete pro lepší vztahy udělat.

Co mají vztahy v rodině a v práci společného

Pro vztahy v rodině i v práci jsou důležité tyto čtyři pilíře:

 • Komunikace – nikdo vám nedokáže číst myšlenky. Co neřeknete nahlas, to druhý neví. Nespoléhejte se na domněnky – právě ty často vedou k nedorozuměním.
 • Empatie – ne vždy víte, čím si ten druhý prochází. Vašeho kolegu mohla opustit manželka, váš partner měl možná zase hrozný den v práci. Snažte se nesoudit, ale porozumět.
 • Důvěra – co řeknete, to musí platit. Ukažte vaší rodině i kolegům, že se na vás můžou spolehnout. A vy naopak věřte jim. Nepodceňujte je a nesnažte se dělat vše za ně v domnění, že by to sami nezvládli.
 • Naslouchání – dejte druhému najevo, že vás opravdu zajímá. Naslouchání vám pomůže budovat opravdu pevné vztahy. A v práci vám pak kolegové často svěří spoustu podpultových informací, které nikdo jiný neví.:-)
Vyslechněte svého kolegu či partnera a posílíte tak vzájemnou důvěru

Jak zapracovat na rodinných vztazích

Taky máte pocit, že vám v dnešní uspěchané době zbývá čím dál méně času na osobní život? Nejste v tom sami. Teď vám ale řeknu jednu velkou pravdu: Vše, co děláme, je naší vědomou volbou.

Ve skutečnosti nemusíte dělat vůbec nic. Jen umřít.:-)

Zkuste se zamyslet nad tím, kde vám ten čas utíká a jak si ho vzít zpátky. Valí se na vás v kanceláři neúměrně hodně práce? Řekněte si o pomoc! Prosedíte každý den několik hodin s telefonem v ruce, i když byste měli dělat něco jiného? Zapracujte na své produktivitě.

Co to má společného s rodinou?

Společně strávený čas je pro rodinu tím nejcennějším. Když si na své nejbližší neděláte pravidelně čas, vaše vztahy tím trpí. Sejděte se alespoň jednou denně u stolu a popovídejte si o tom, jaký jste měli den. Pochvalte se navzájem, oslavte společně úspěchy a povzbuďte se, když se něco nevydaří.

Podnikejte spolu výlety, sportujte, tvořte, zajděte si do kina. Je jedno, co budete dělat, důležité je být spolu a trávit čas v přítomném okamžiku. Neutíkat v myšlenkách jinam a odložit telefon. Být jeden pro druhého tady a teď.

Najděte si čas na rodinu

Jak zlepšit vztahy v práci

Základem dobrých pracovních vztahů je vzájemný respekt a otevřená komunikace.

Jak toho docíli? Tady je 5 zásad pro zdravé pracovní vztahy:

 1. Pokud dojde k neshodě, nepouštějte se hned do zbytečných konfrontací. Nadechněte se, napočítejte do tří a zkuste situaci vyřešit s chladnou hlavou.
 2. Když si kolega s něčím neví rady, pomozte mu. Ukažte, že se na vás může spolehnout. Ale pozor, nedělejte to na úkor sebe. Nebojte se říct „Ne“, když zrovna nemáte čas, a navrhněte, kdy se na to můžete společně podívat.
 3. Pokud se dopustíte chyby, nikdy neobviňujte ostatní! Přiznejte svou chybu a poučte se z ní. Uvidíte, že tak získáte u kolegů respekt. 
 4. Když vás šéf kritizuje za váš pracovní výkon, neberte si to osobně a zaujměte pozitivní přístup. Zamyslete se, jak můžete svou práci zlepšit. Požádejte o zpětnou vazbu a pracujte na sobě. Váš šéf to rozhodně ocení.

Chcete si o vztazích přečíst víc? Pak vás bude zajímat článek: Jak upevnit partnerský vztah.

Ahoj, já jsem Eliška!

Ahoj, já jsem Eliška!

Akční koučka, která místo sezení mezi čtyřmi zdmi koučuje v přírodě. Pomáhám lidem vystoupit z koloběhu každodenního života, přestat konečně snít a začít žít – podle vlastních představ a pravidel.
A to stejné si přeju i pro vás! Proto tady na blogu pravidelně sdílím spoustu rad a tipů, jak si takový snový život vytvořit. Pojďte se inspirovat a udělat něco pro sebe. Každý krok se počítá.

Rubriky

Každý si tady najde to své. Vyberte si téma, které zrovna řešíte.

 1. Zdravá produktivita
 2. Osobní rozvoj na cestách
 3. Stop stresu a vyhoření
 4. Vztahový kompas
Translate >

Mé služby

Eliscia - Pobyty na Tenerife

Koučinkové pobyty

Odstartujte životní změny ve stínu palem na exotickém Tenerife. Čeká vás nezapomenutelný týden plný osobního rozvoje a cestovatelských zážitků! Po návratu už bude všechno úplně jinak.

Eliscia - Online koučink

Online koučink

Chcete začít měnit váš život hned teď? Na online koučinku se můžeme zaměřit na jakékoliv životní téma – ať už řešíte vztahy, práci nebo třeba úzkosti. Postupně změníme vaši realitu od základů.