🌴 Přijeďte na dovolenou s osobním rozvojem již od 13.3. do 21.3. 2023 →

Jak využít svůj potenciál na maximum?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Máte někdy pocit, že plýtváte svým potenciálem? A nebo si nejste ani jistí, v čem jste opravdu dobří? Naučte se porozumět tomu, kdo jste a čeho všeho jste schopni. Jedině tak můžete svůj potenciál využít na maximum, slavit úspěch a taky zvýšit své sebevědomí. Ukážu vám, jak na to.

jak využít svůj potenciál

Udělejte si osobní SWOT analýzu

I když už víte, v čem vynikáte a kde je váš skutečný potenciál, osobní SWOT analýza vám pomůže vaše kvality hlouběji poznat. Taky si díky ní uvědomíte, co vám naopak nejde a neměli byste na to plýtvat energii.

Jak taková SWOT analýza vypadá? Vezměte si papír a tužku a nakreslete velký kříž, aby vám vznikly čtyři kvadranty. Pak je postupně vyplňte:

  • Do levého horního kvadrantu patří všechny vaše silné stránky. Všechno, v čem vynikáte, co vám jde lépe než ostatním, o čem si od vás lidi rádi nechají poradit. Buďte co nejkonkrétnější.
  • Do pravého horního kvadrantu napište naopak své slabé stránky. Co vám nejde, nebaví vás a nejraději byste to vůbec nedělali.
  • Do levého dolního kvadrantu napište, jaké jsou vaše příležitosti. Čeho byste například mohli dosáhnout, když zvýšíte svou kvalifikaci, nebo jak by vám mohlo kariérně pomoct stát se mluvčím na významné konferenci.
  • Do pravého dolního kvadrantu napište, jakým potenciálním hrozbám čelíte. S jakými překážkami se potkáváte, co by vám mohlo znepříjemnit život (např. vaše pracovní pozice může být ohrožená technologickými změnami nebo hrozí, že vás nepovýší, pokud nezlepšíte svou angličtinu).

Zaměřte se na to, v čem vynikáte

Ve škole nás dokola učili, že všichni musíme umět všechno, a to se ve spoustě z nás silně zakořenilo jako univerzální pravda. A tak se snažíme dohnat našeho kolegu, který srší inovativními nápady, namísto toho, abychom se měřili na to, co jde nám – třeba práce s daty.

Každý jsme jiný a nemá smysl plýtvat čas na to, co nám nejde. Mnohem efektivnější je zaměřit se na naše silné stránky (potenciál) a rozvíjet je. Když se stanete expertem na práci s daty, nikoho nebude zajímat, že nenacházíte pořád nová inovativní řešení. Vaším polem působnosti budou totiž data.

Musíme se samozřejmě vzdělávat ve všech oblastech, které jsou pro nás důležité a nezbytně je potřebujeme. Stačí je ale zvládat na průměrné úrovni. A to, co osobně dělat nemusíme, můžeme s klidem delegovat. Pak vám zůstane dost času a energie na rozvíjení toho, v čem záříte.

využijte váš potenciál naplno

Stanovte si cíle a jednotlivé kroky

Už víte, v čem vynikáte? Pak je čas stanovit si své cíle. Nebojte se snít ve velkém, nic není nemožné. Nenechte se odradit nikým, kdo říká, že dosažení vašich cílů je nereálné. Oni neznají váš potenciál a odhodlání.

Až budete mít cíle stanovené, zamyslete se nad jednotlivými kroky, které vás k nim postupně dovedou. Budete se každý den 15 minut dívat na vzdělávací YouTube videa? Přečtete každý měsíc jednu odbornou knihu? Přihlásíte se na kurz? Začnete psát blog? Nabídnete svoje služby jako dobrovolník neziskové organizaci, abyste mohli trénovat vaše nové vědomosti v praxi? Vymyslete co nejvíce dílčích úkolů, které povedou k naplnění vašeho cíle.

Investujte do sebe

Jak už jsem nakousla, pro naplnění plného potenciálu je potřeba získat dostatek znalostí. Musíte do sebe investovat čas a peníze. A tady přichází často kámen úrazu. Nemáme dostatečnou vytrvalost a motivaci a zdráháme se do sebe investovat.

Až budete příště na vážkách, jestli si zaplatit ten skvěle vypadající kurz nebo objednat sezení s koučem, zamyslete se, za co jiného jste stejnou částku utratili a ani u toho nemrkli okem. Proč tuto částku nechcete věnovat do svého vlastního rozvoje? Investice do sebe se vám vždy vrátí. Když už do sebe navíc investujete, máte větší motivaci jít dál a nepolevit. A jako vedlejší účinek stoupne vaše sebehodnota, protože dokážete, že si sebe vážíte a věříte si.

Jděte naproti výzvám

Nejvíce rosteme a učíme se mimo naši komfortní zónu. Proto se nebojte jím naproti každodenním výzvám a klidně si je i sami vytvářejte. Přihlaste se třeba jako řečník na konferenci nebo uspořádejte živé vysílání na svých sociálních sítích. Přijímejte zpětnou vazbu, ať už je negativní nebo pozitivní.

Inspirujte se úspěšnými lidmi, ale pozor, nikdy se nesrovnávejte. Nemůžete porovnávat vaši kapitolu číslo jedna s něčí kapitolou číslo sto. Nikdy nevíte, jestli za sebou nemají celý pomocný tým nebo nezdědili miliony, díky kterým se můžou celý den věnovat jen tomu, co je baví.

Abyste tyto výzvy, strachy a třeba i negativní zpětnou vazbu ustáli, je potřeba budovat své sebevědomí. O tom vám ale napíšu zase někdy příště.

Chtěli byste mít na cestě k využití vašeho plného potenciálu průvodce? Jako brain-based koučka vám ráda pomůžu objevit vaše silné a slabé stránky, nastavit cíle a jednotlivé kroky a vybavím vás spoustou nástrojů, díky kterým zvýšíte své sebevědomí a udržíte si motivaci.

Ahoj, já jsem Eliška!

Ahoj, já jsem Eliška!

Akční koučka, která místo sezení mezi čtyřmi zdmi koučuje v přírodě. Pomáhám lidem vystoupit z koloběhu každodenního života, přestat konečně snít a začít žít – podle vlastních představ a pravidel.
A to stejné si přeju i pro vás! Proto tady na blogu pravidelně sdílím spoustu rad a tipů, jak si takový snový život vytvořit. Pojďte se inspirovat a udělat něco pro sebe. Každý krok se počítá.

Rubriky

Každý si tady najde to své. Vyberte si téma, které zrovna řešíte.

  1. Zdravá produktivita
  2. Osobní rozvoj na cestách
  3. Stop stresu a vyhoření
  4. Vztahový kompas
Translate >

Mé služby

Eliscia - Pobyty na Tenerife

Koučinkové pobyty

Odstartujte životní změny ve stínu palem na exotickém Tenerife. Čeká vás nezapomenutelný týden plný osobního rozvoje a cestovatelských zážitků! Po návratu už bude všechno úplně jinak.

Eliscia - Online koučink

Online koučink

Chcete začít měnit váš život hned teď? Na online koučinku se můžeme zaměřit na jakékoliv životní téma – ať už řešíte vztahy, práci nebo třeba úzkosti. Postupně změníme vaši realitu od základů.