🌴 Přijeďte na dovolenou s osobním rozvojem již od 13.3. do 21.3. 2023 →

Jak poznat depresi a jaké jsou možnosti léčby?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Věděli jste, že podle odhadů WHO trpí depresí každý dvacátý dospělý člověk na světě? Toto číslo přitom meziročně roste. Není tak divu, že terapeutické a koučovací profese zažívají boom. Jak ale depresi vůbec poznat? Nejde jen o běžný splín nebo stresově náročnější období? A jak se dá deprese léčit?

Depresi rozhodně nepodceňujte

Až 700 000 lidí ročně v důsledku deprese spáchá sebevraždu. Bohužel, až tak daleko to může dojít. Deprese ale není žádný med, ani když jde o její lehčí formu. Odborně je popisována jako porušení psychiky a schopnosti prožívat radost. To má vliv na naši výkonnost a přináší spoustu dalších problémů, které se postupně vkrádají do osobního i profesního života. Neléčená deprese může vést i k chronickým a závažnějším onemocněním. Naše psychika a fyzické tělo jsou totiž propojené.

Sklíčený výraz je jedním z viditelných příznaků deprese

Jak poznat depresi?

Deprese se projevuje různými způsoby. Tady je devět nejviditelnějších.

 1. Nemůžete spát

Promítáte si před spaním vše, co jste ten den nezvládli, co jste pokazili a co hrozného vás čeká zítra? Pak není divu, že nemůžete usnout. Kdo by taky chtěl usínat, aby se probudil do stejných problémů druhý den?

 1. Nechce se vám vstávat

A teď nemám na mysli klasickou ranní ospalost, kdy se vám nechce z vyhřáté postele. Mám na mysli nechuť cokoliv dělat a absolutní absenci energie. Jako byste strávili celou noc prací ve fabrice nebo na flámu.

 1. Máte problém s jídlem

Někteří lidé svou depresi zajídají, aby se obalili a ochránili před světem. Jiní zase trpí nechutenstvím, z úzkosti nemohou nic polknout a necítí hlad. Oba dva stavy mají opravdu nepříjemné následky, ať už ve formě obezity anebo anorexie či bulimie.

 1. Zhoršila se vám pozornost a paměť

V depresi se nám věci hůře pamatují a máme problém se cokoliv nového naučit. Mozek zkrátka nespolupracuje.

Špatná koncentrace další příznak deprese
 1. Cítíte neutuchající úzkost

Někdy ani nevíte, kde se ona úzkost bere. Jindy si zas malé problémy vykládáte jako živelnou katastrofu. To, co byste v normálním stavu vyřešili poměrně snadno a racionálně, pod rouškou deprese vnímáte jako nespravedlnost, fiasko a fatální problém.

 1. Hledáte únik z reality

Realita je pro vás neúnosná a hledáte různé berličky, jak se jí vyhnout. Straníte se lidem nebo utíkáte k návykovým látkám, které vám alespoň na chvíli poskytnou úlevu. Deprese je skvělým podhoubím pro vznik závislostí.

 1. Absolutně nic a nikdo vás netěší

To, co vám dříve přinášelo radost, už žádné pozitivní emoce nevyvolává. Radost se pro vás stala nepochopitelným projevem emocí, které si přece nemůžete dovolit. Myslíte si, že si nezasloužíte mít dobrý pocit a smát se.

 1. Obviňujete se a projevy deprese se tak točí v kruhu

V depresích si neustále něco vyčítáte a obviňujete se. Souvisí to s předchozím bodem. Když si něco vyčítám, neumím se ocenit a projevit, jsem neustále v napětí. V takovém stavu se v našem těle neprodukuje dostatečné množství serotoninu, tzv. hormonu štěstí.

Dlouhodobý nedostatek serotoninu má pak vliv na funkci našeho těla. Vede například ke špatnému trávení, což způsobuje tloustnutí nebo naopak nadměrné hubnutí, a tak se kruh negativních projevů deprese v podstatě uzavírá (o problémech s jídlem se zmiňuju v bodě 3). Nedostatečná produkce serotoninu vede taky ke snížené metabolizaci melatoninu, což je hormon velice důležitý pro kvalitní spánek. Opět se tak vracíme k propojení s body 1 a 2 – nespavost a nechuť vstávat.

V depresi nemůžeme spát, ale nechce se nám ani vstávat
 1. K psychickým problémům se přidávají i ty fyzické

V konečném důsledku pak vlivem špatné psychiky, která s sebou nese další problémy (nedostatek spánku, špatné trávení, úzkosti, izolace atd.), vypukne fyzické onemocnění. To může mít různé projevy a jeho příčiny se velice těžko diagnostikují a tedy i léčí. Jsou totiž především v naší hlavě.

Poznáváte se v některém z těchto bodů? Pak na nic nečekejte a vyhledejte pomoc odborníka!

Možnosti, jak léčit deprese

Způsobů, jak se s depresí vyrovnat, dnes existuje mnoho. Určitě je dobré jít za těmi nejpovolanějšími – psychology či psychiatry. Zvláště když je vaše deprese závažnějšího charakteru. Existuje také celá řada alternativních terapií. Vždy si ale dobře nastudujte všechny dostupné informace.

Pokud máte lehčí formu deprese, pak by vás z ní mohl dostat kouč a nějaká zajímavá volnočasová aktivita. Často pomáhá například dobročinnost. Koučink je ideální v tom, že se s vámi specialista zaměří na hledání řešení celé situace. Pomůže nastavit osobní i profesní cíle a naplánovat konkrétní kroky, které vás k nim dovedou. Vše ale s ohledem na vaši jedinečnost. Kouč vám neříká, co máte dělat, ale vede vás k tomu, co si vy sami přejete. Je vám oporou a motivací.

Vyhledejte odborníka, se kterým své problémy můžete probrat

Vzpomínáte si, jaký je to pocit, když něco doděláte anebo se něco povede?

Práce s trénovaným osobním koučem je systematická, strukturovaná a velice inspirující. Kouč vás motivuje dívat se kupředu a učí vnímat minulé omyly jako příležitost pro růst. V celé oblasti koučování existuje hodně rozlišných koučovacích přístupů a záleží jen na vás, který vám sedne.

 Nepodceňujte deprese, můžou vás srazit na kolena. Odzbrojte je už v počátku a ušetříte si spoustu trápení.

Co užitečného si o depresích přečíst?

Ahoj, já jsem Eliška!

Ahoj, já jsem Eliška!

Akční koučka, která místo sezení mezi čtyřmi zdmi koučuje v přírodě. Pomáhám lidem vystoupit z koloběhu každodenního života, přestat konečně snít a začít žít – podle vlastních představ a pravidel.
A to stejné si přeju i pro vás! Proto tady na blogu pravidelně sdílím spoustu rad a tipů, jak si takový snový život vytvořit. Pojďte se inspirovat a udělat něco pro sebe. Každý krok se počítá.

Rubriky

Každý si tady najde to své. Vyberte si téma, které zrovna řešíte.

 1. Zdravá produktivita
 2. Osobní rozvoj na cestách
 3. Stop stresu a vyhoření
 4. Vztahový kompas
Translate >

Mé služby

Eliscia - Pobyty na Tenerife

Koučinkové pobyty

Odstartujte životní změny ve stínu palem na exotickém Tenerife. Čeká vás nezapomenutelný týden plný osobního rozvoje a cestovatelských zážitků! Po návratu už bude všechno úplně jinak.

Eliscia - Online koučink

Online koučink

Chcete začít měnit váš život hned teď? Na online koučinku se můžeme zaměřit na jakékoliv životní téma – ať už řešíte vztahy, práci nebo třeba úzkosti. Postupně změníme vaši realitu od základů.