Věděli jste, že podle odhadů WHO trpí depresí každý dvacátý dospělý člověk na světě? Toto číslo přitom meziročně roste. Není tak divu, že terapeutické a koučovací profese zažívají boom. Jak ale depresi vůbec poznat? Nejde jen o běžný splín nebo stresově náročnější období? A jak se dá deprese léčit?
Depresi rozhodně nepodceňujte
Až 700 000 lidí ročně v důsledku deprese spáchá sebevraždu. Bohužel, až tak daleko to může dojít. Deprese ale není žádný med, ani když jde o její lehčí formu. Odborně je popisována jako porušení psychiky a schopnosti prožívat radost. To má vliv na naši výkonnost a přináší spoustu dalších problémů, které se postupně vkrádají do osobního i profesního života. Neléčená deprese může vést i k chronickým a závažnějším onemocněním. Naše psychika a fyzické tělo jsou totiž propojené.

Jak poznat depresi?
Deprese se projevuje různými způsoby. Tady je devět nejviditelnějších.
- Nemůžete spát
Promítáte si před spaním vše, co jste ten den nezvládli, co jste pokazili a co hrozného vás čeká zítra? Pak není divu, že nemůžete usnout. Kdo by taky chtěl usínat, aby se probudil do stejných problémů druhý den?
- Nechce se vám vstávat
A teď nemám na mysli klasickou ranní ospalost, kdy se vám nechce z vyhřáté postele. Mám na mysli nechuť cokoliv dělat a absolutní absenci energie. Jako byste strávili celou noc prací ve fabrice nebo na flámu.
- Máte problém s jídlem
Někteří lidé svou depresi zajídají, aby se obalili a ochránili před světem. Jiní zase trpí nechutenstvím, z úzkosti nemohou nic polknout a necítí hlad. Oba dva stavy mají opravdu nepříjemné následky, ať už ve formě obezity anebo anorexie či bulimie.
- Zhoršila se vám pozornost a paměť
V depresi se nám věci hůře pamatují a máme problém se cokoliv nového naučit. Mozek zkrátka nespolupracuje.

- Cítíte neutuchající úzkost
Někdy ani nevíte, kde se ona úzkost bere. Jindy si zas malé problémy vykládáte jako živelnou katastrofu. To, co byste v normálním stavu vyřešili poměrně snadno a racionálně, pod rouškou deprese vnímáte jako nespravedlnost, fiasko a fatální problém.
- Hledáte únik z reality
Realita je pro vás neúnosná a hledáte různé berličky, jak se jí vyhnout. Straníte se lidem nebo utíkáte k návykovým látkám, které vám alespoň na chvíli poskytnou úlevu. Deprese je skvělým podhoubím pro vznik závislostí.
- Absolutně nic a nikdo vás netěší
To, co vám dříve přinášelo radost, už žádné pozitivní emoce nevyvolává. Radost se pro vás stala nepochopitelným projevem emocí, které si přece nemůžete dovolit. Myslíte si, že si nezasloužíte mít dobrý pocit a smát se.
- Obviňujete se a projevy deprese se tak točí v kruhu
V depresích si neustále něco vyčítáte a obviňujete se. Souvisí to s předchozím bodem. Když si něco vyčítám, neumím se ocenit a projevit, jsem neustále v napětí. V takovém stavu se v našem těle neprodukuje dostatečné množství serotoninu, tzv. hormonu štěstí.
Dlouhodobý nedostatek serotoninu má pak vliv na funkci našeho těla. Vede například ke špatnému trávení, což způsobuje tloustnutí nebo naopak nadměrné hubnutí, a tak se kruh negativních projevů deprese v podstatě uzavírá (o problémech s jídlem se zmiňuju v bodě 3). Nedostatečná produkce serotoninu vede taky ke snížené metabolizaci melatoninu, což je hormon velice důležitý pro kvalitní spánek. Opět se tak vracíme k propojení s body 1 a 2 – nespavost a nechuť vstávat.

- K psychickým problémům se přidávají i ty fyzické
V konečném důsledku pak vlivem špatné psychiky, která s sebou nese další problémy (nedostatek spánku, špatné trávení, úzkosti, izolace atd.), vypukne fyzické onemocnění. To může mít různé projevy a jeho příčiny se velice těžko diagnostikují a tedy i léčí. Jsou totiž především v naší hlavě.
Poznáváte se v některém z těchto bodů? Pak na nic nečekejte a vyhledejte pomoc odborníka!
Možnosti, jak léčit deprese
Způsobů, jak se s depresí vyrovnat, dnes existuje mnoho. Určitě je dobré jít za těmi nejpovolanějšími – psychology či psychiatry. Zvláště když je vaše deprese závažnějšího charakteru. Existuje také celá řada alternativních terapií. Vždy si ale dobře nastudujte všechny dostupné informace.
Pokud máte lehčí formu deprese, pak by vás z ní mohl dostat kouč a nějaká zajímavá volnočasová aktivita. Často pomáhá například dobročinnost. Koučink je ideální v tom, že se s vámi specialista zaměří na hledání řešení celé situace. Pomůže nastavit osobní i profesní cíle a naplánovat konkrétní kroky, které vás k nim dovedou. Vše ale s ohledem na vaši jedinečnost. Kouč vám neříká, co máte dělat, ale vede vás k tomu, co si vy sami přejete. Je vám oporou a motivací.

Vzpomínáte si, jaký je to pocit, když něco doděláte anebo se něco povede?
Práce s trénovaným osobním koučem je systematická, strukturovaná a velice inspirující. Kouč vás motivuje dívat se kupředu a učí vnímat minulé omyly jako příležitost pro růst. V celé oblasti koučování existuje hodně rozlišných koučovacích přístupů a záleží jen na vás, který vám sedne.