🌴 Přijeďte na dovolenou s osobním rozvojem již od 13.3. do 21.3. 2023 →

5 tipů, jak skončit s prokrastinací

Facebook
Twitter
LinkedIn

Místo toho, abyste se pustili do práce, kontrolujete zprávy, brouzdáte na sociálních sítích nebo sledujete videa? Moc dobře víte, že byste měli pracovat, ale zkrátka se vám do ničeho nechce? S prokrastinací bojuje čím dál tím více lidí. Proč vůbec prokrastinujeme a doháníme vše na poslední chvíli? A jak se tohoto zlozvyku zbavit?

Proč prokrastinujeme?

Pokud naše pracovní úkoly považujeme za obtížné, nepříjemné, nudné nebo dokonce stresující, máme tendenci je odkládat. Důvodem ale může být i strach, že danou práci neodvedeme dobře. Nebo svou práci možná záměrně odkládáte, protože si myslíte, že lépe a efektivněji fungujete pod stresem.

Poznáváte se?

Když úkoly ignorujeme a odkládáme, cítíme se často provinile a hlavně frustrovaně. Proč jsme zase promarnili den a úkoly se nám hromadí namísto toho, aby ubývaly? Prokrastinace pak vede k demotivaci a snížení produktivity a vytyčené cíle se pořád vzdalují. Co s tím? Máme pro vás pět jednoduchých tipů, jak s prokrastinací bojovat.

prokrastinace
Co je důvodem vaší prokrastinace?

1. Veďte si seznam úkolů

Vytvořte si každý večer seznam úkolů na druhý den. Ale pozor, jde i o to, jak si ho vytvoříte. Seznam by měl mít pouze tolik úkolů, které následující den dokážete stihnout. Když se vám ho totiž nepodaří splnit, dostaví se zklamání. Úkoly na seznamu si ideálně sepište od těch nejdůležitějších po nejméně důležité a začněte je plnit postupně za sebou. Budete tak mít dokonalý přehled a i kdybyste náhodou seznam nestihli dokončit, máte hotové ty nejdůležitější úkoly dne.

2. Udělejte si pořádek

Je prokázáno, že nepořádek nás rozptyluje a zhoršuje soustředění. Proto kolem sebe odstraňte všechno, co by vás mohlo rušit. Udělejte si pořádek na stole a nechte tam jen to, co opravdu potřebujete k práci. Ideálně si ukliďte i celou kancelář. A pořádek si udělejte i v samotném počítači. Roztřiďte všechny soubory do složek, ukliďte plochu a vyčistěte e-mailovou schránku. Uvidíte, jak se najednou budete cítit lehčí.

prokrastinace - uklizený stůl
Pořádek na pracovním stole i v počítači vám pomůže se soustředit.

3. Nenechte se rušit

Když se potřebujete plně koncentrovat, vypněte si upozornění na sociálních sítích a e-mailech, ideálně i zvuky na telefonu. Určete si čas, kdy budete telefony přijímat. Opravdu nemusíte být vždy k zastižení.

4. Odpočívejte!

Dalším tipem, jak se zbavit prokrastinace, je odpočinek. Ne, opravdu nikdo nemůže pracovat naplno celý den v kuse. Když se budete přemáhat, kvalita vaší práce půjde dolů a všechno vám bude trvat déle. Pokud chcete podávat skvělý výkon, dopřejte si během dne několik krátkých pauz, alespoň na 10–15 minut. Zvedněte se od počítače a protáhněte se. Odpočinkem zvýšíte své soustředění, efektivitu vaší práce a nebudete pak mít tendenci tolik prokrastinovat.

5. Nezapomeňte se odměnit

Odměňte se za váš pracovní výkon. Zvládli jste všechny úkoly z vašeho seznamu? Dopřejte si za odměnu třeba vaše oblíbené jídlo, zajděte si do kina nebo si naplánujte odpočinkový wellness večer. Udělejte si radost a namotivujte se na další pracovní den.

Chcete s prokrastinací zatočit jednou provždy s podporou odborníka? Jako brain-based koučka vám pomůžu nastavit jasné cíle a podpůrné systémy, které vás k nim dovedou.

Ještě jste o brain-based koučinku/neurocoachingu neslyšeli? Přečtěte si článek Co je to neurocoaching a s čím vám pomůže?

Ahoj, já jsem Eliška!

Ahoj, já jsem Eliška!

Akční koučka, která místo sezení mezi čtyřmi zdmi koučuje v přírodě. Pomáhám lidem vystoupit z koloběhu každodenního života, přestat konečně snít a začít žít – podle vlastních představ a pravidel.
A to stejné si přeju i pro vás! Proto tady na blogu pravidelně sdílím spoustu rad a tipů, jak si takový snový život vytvořit. Pojďte se inspirovat a udělat něco pro sebe. Každý krok se počítá.

Rubriky

Každý si tady najde to své. Vyberte si téma, které zrovna řešíte.

  1. Zdravá produktivita
  2. Osobní rozvoj na cestách
  3. Stop stresu a vyhoření
  4. Vztahový kompas
Translate >

Mé služby

Eliscia - Pobyty na Tenerife

Koučinkové pobyty

Odstartujte životní změny ve stínu palem na exotickém Tenerife. Čeká vás nezapomenutelný týden plný osobního rozvoje a cestovatelských zážitků! Po návratu už bude všechno úplně jinak.

Eliscia - Online koučink

Online koučink

Chcete začít měnit váš život hned teď? Na online koučinku se můžeme zaměřit na jakékoliv životní téma – ať už řešíte vztahy, práci nebo třeba úzkosti. Postupně změníme vaši realitu od základů.