🌴 Přijeďte na dovolenou s osobním rozvojem již od 13.3. do 21.3. 2023 →

5 návyků, které upevní váš partnerský vztah

Facebook
Twitter
LinkedIn

Na partnerském vztahu je potřeba neustále pracovat. Nejde ale o „práci“ v pravém slova smyslu. Jde o to věnovat jeden druhému dostatek pozornosti a osvojit si jednoduché rituály, které udrží to krásné mezi vámi i po dlouhých letech vztahu. Pojďme se spolu podívat, jaké rituály vám s tím pomůžou.

Jak upevnit partnerský vztah

1. Každý den spolu mluvte

A teď nemám na mysli domlouvat se na tom, kdo vyzvedne děti ze školky, zajde na nákup nebo kdy přijede instalatér opravit tu porouchanou pračku. Všichni víme, jak je komunikace v partnerském vztahu důležitá, nejde ale jen o to bavit se o běžných věcech, které spolu „musíte“ řešit.

Udělejte si každý den alespoň pár minut na to zeptat se, jaký měl/a ten druhý den, co nového se událo a jestli je něco, o čem by si potřeboval/a popovídat. Nemluvte jen o událostech, ale i o pocitech, které prožíváte. Někdy už možná budete příliš unavení a prohodíte spolu jen pár vět, už tím ale dáváte najevo, že vás upřímně zajímá, jak se tomu druhému daří.

Když spolu mluvíte, věnujte maximální pozornost pouze jeden druhému. Odložte z ruky telefon, dívejte se sobě do očí a nepřerušujte se navzájem. Zní to banálně, že? Takové rozhovory s upřímným zájmem mají ale velkou sílu prohloubit vztah. A spousta partnerů je pořád opomíjí.

2. Neopouštějte verbální náklonnost

Neberte ve vztahu nic jako samozřejmost. Pokud vám váš přítel nebo přítelkyně udělá ráno kávu, řekněte mu, jak si toho vážíte. Není lepší forma povzbuzení, než když vám partner řekne, jak moc si váží všech maličkostí, které pro něj děláte. Jako vedlejší účinek vám tu kávu pak bude dělat častěji.:-)

Na počátku vztahu mívají partneři motýlky v břiše a vyjadřují si svou náklonnost verbálně velmi často. Problém je v tom, že tito motýlci mají tendenci odletět a s nimi často i věta „Miluji tě“. Neopouštějte ve vztahu veškerou verbální náklonnost. Říkejte vašemu partnerovi, že ho milujete a i důvod, proč tomu tak je.

3. Vytvořte si společné rituály

Společné nedělní snídaně v oblíbené kavárně, večerní sledování seriálu nebo třeba víkendové výlety. Mějte nějakou aktivitu, kterou spolu děláte pravidelně a oba dva si ji užíváte. Může to být cokoliv, i kdyby jen ranní káva na balkoně nebo společné večeře.

Jde o to, abyste se během této aktivity věnovali jen jeden druhému a společně se na něco těšili. No a u toho si můžete taky hlouběji popovídat o tom, co všechno se za poslední dobu událo, co vás naštvalo nebo naopak vám udělalo radost. Splníte tak i první bod.

Rituály v partnerském vztahu

4. Jednou týdně spolu vyrazte na rande

Samozřejmě, pokud máte malé děti, možná se vám nepodaří sehnat každý týden hlídání. Jestli to ale jen trochu jde, vyrazte jednou za týden nebo za dva na rande. I kdyby to mělo znamenat jen vyzkoušet tu novou pizzerii na rohu ulice. A nebo si jídlo objednat domů, otevřít lahev vína a dát si večeři společně na terase.

Jde hlavně o to vytrhnout se ze všedních dní a udělat společně něco zábavného a výjimečného. Díky tomu se váš partnerský vztah nestane nudným a stereotypním. Pokud vás opravdu tlačí čas, můžete třeba spojit rande a společný rituál – každý víkendový večer vyrazit do města a vyzkoušet novou restauraci.

5. Projevujte si pravidelně fyzickou náklonnost 

Tím nemám na mysli sex, ale něžné doteky kdykoliv v průběhu dne. Ráno se rozlučte polibkem, večer se přivítejte objetím, ale to ne jen letmým. Věnujte si čas. Několikasekundové objetí podporuje vylučování hormonu oxytocinu, který přispívá k dobré náladě, podporuje vzájemnou důvěru i sebevědomí.

Nenechte, aby se z vašeho vztahu vytratila jiskra. Je naprosto normální, že po několika letech už necítíte ony motýlky v břiše. Pokud si ale budete náklonnost dále projevovat fyzicky i verbálně, váš vztah se prohloubí a získáte něco ještě významnějšího, než byla extrémní fyzická přitažlivost, kterou jste cítili na začátku.

Jak vidíte, „práce“ na partnerském vztahu není nic tak náročného. Stačí si každý den udělat jeden na druhého trochu času, věnovat si upřímnou pozornost a alespoň jednou týdně společně něco podniknout. Když tyto návyky opravdu udržíte, váš vztah bude vzkvétat i po letech.

Každý den nemůže být perfektní

Co ale dělat, když jste měli den blbec, večer nemáte vůbec na nic náladu a nechcete si ani povídat? Jednoduše to řekněte! Hlavně si ale svou frustraci a stres nevybíjejte na partnerovi/partnerce. Vřele se přivítejte a řekněte, že jste měli opravdu náročný den a nejraději byste si jen dali rychle večeři a zalezli do postele. Jestli se to stává výjimečně a máte už vybudovaný vřelý vztah, nejspíš budete mít večeři za chvíli na stole, napuštěnou vanu a načechraný polštář.:-)

A jestli býváte ve stresu tak často, že domů nedokážete chodit s úsměvem, je na čase pro sebe něco udělat. Pomoct by vám mohl osobní koučink, kde s koučem proberete vaši aktuální situaci a naplánujete konkrétní kroky, které vás z ní dostanou ven. Pomůžete tak nejen sobě, ale i vašemu partnerskému vztahu.

Ahoj, já jsem Eliška!

Ahoj, já jsem Eliška!

Akční koučka, která místo sezení mezi čtyřmi zdmi koučuje v přírodě. Pomáhám lidem vystoupit z koloběhu každodenního života, přestat konečně snít a začít žít – podle vlastních představ a pravidel.
A to stejné si přeju i pro vás! Proto tady na blogu pravidelně sdílím spoustu rad a tipů, jak si takový snový život vytvořit. Pojďte se inspirovat a udělat něco pro sebe. Každý krok se počítá.

Rubriky

Každý si tady najde to své. Vyberte si téma, které zrovna řešíte.

  1. Zdravá produktivita
  2. Osobní rozvoj na cestách
  3. Stop stresu a vyhoření
  4. Vztahový kompas
Translate >

Mé služby

Eliscia - Pobyty na Tenerife

Koučinkové pobyty

Odstartujte životní změny ve stínu palem na exotickém Tenerife. Čeká vás nezapomenutelný týden plný osobního rozvoje a cestovatelských zážitků! Po návratu už bude všechno úplně jinak.

Eliscia - Online koučink

Online koučink

Chcete začít měnit váš život hned teď? Na online koučinku se můžeme zaměřit na jakékoliv životní téma – ať už řešíte vztahy, práci nebo třeba úzkosti. Postupně změníme vaši realitu od základů.